PHP öldü mü? PHP öğrenmeye değer mi? Bu PHP size ne yaptı?Her gün onlarca kişiden PHP ile ilgili sorular alıyorum. Öğrenmeli miyim, php’nin zamanı geçti mi, yeterli mi değil mi vs. Bende bir videoda sizlere bu konulara cevap vermeye çalıştım, insan faktörü girdiğinde problem tamamen insandadır. Dolayısı ile PHP değil, onu kötü yazan sen yetersizsin. Eğer amacı dışında kullanmaya çalışıyorsan, her dil senin için yetersiz gelir. Gitar alıp ondan keman sesi çıkarmaya çalışmak gibidir bu, gitar’ın amacı bellidir, sesi bellidir. Eğer keman sesi istiyorsan o zaman keman alıp keman öğrenirsin. Ama elbette gitar ve keman bir araya geldiğinde harika bir sanat eseri ortaya çıkabilir, bu yüzden PHP ve Javascript kullanarakta aynı sanat eserlerini ortaya çıkarmak senin elinde. İnsan faktörü sensin, seçim yapacak olan sensin, her dil belli bir problemi çözmek üzerine çıktı. PHP’nin amacı da web sayfaları ve uygulamaları oluşturmak, eğer problemin buysa çözümü PHP. Sen daha kendi problemini analiz edemeyecek durumdaysan, senin çözümün temel eğitim güzel kardeşim.

Yeni çıkardığım PHP Eğitim Setime gözatın!
https://udemy.com/php-egitim-seti/?couponCode=ERBILEN

— Sosyal Hesaplarım;
https://facebook.com/erbilennet
https://facebook.com/prototurkcom


https://instagram.com/tayfunerbilen

39 thoughts on “PHP öldü mü? PHP öğrenmeye değer mi? Bu PHP size ne yaptı?

 1. Bu PHP nin Allah belasını versin hocam! Ölmüş gitmiş haberimiz olmadı siteyi PHP üzerine kurduk , bide bi ton kitap aldık öğrendik, bi de gittik udemy de bi ton kurs satın aldık. 😫😔😭

 2. oynayamıyorum demem yerim dar demekle diğer dilleri de öğenmek zor bişey çünkü ele aldın mı sonuna kadar gideceksin , birini adam gibi öğrendin mi yazılım görgüsü bilgisi artınca diğer bir dili öğrenmek o kadar da zor değil , bu bir enstrümanda çok iyi okup diğerine geçmek gibi oluyor çok daha basit olur o usta için

 3. Tayfun bey jquery ve php konularında sizden bazı şeyler öğrendim. Ancak daha sonra asp.net mvc ve asp.net web api de öğrendim. Php pdo'dan sonra Codeigniter neyse de Laravel'e girmeden direk ASP.net core mvc öğrenmeyi tavsiye ediyorum. Çünkü ms sql server biraz yavaş olsa da büyük dosyaları import etmekte mysql'den bin kat daha hızlı . Visual studio zamanla kendisiyle vakit geçirenleri gerçek profesyonellere dönüştürüyor. Hayat boyu yapılacak bir meslek için Microsoft'un visual studio timinin verdiği emeği kendi iş ortamınıza entegre etmek çok avantajlı..

 4. Videoya tesadüfen denk geliyorum cidden PHP de hız konusunda sorun yaşadığını söyleyen arkadaşların genel olarak sorunu yazdığı koddan geçiyor bunun farkında değil yaklaşık olarak günlük 1.000.000 Trafikli projemizde sadece PHP ve REDİS kullanarak bu işin altından sorunsuz şekilde kalkıyorduk ve bu 1.000.000 benzersiz trafiğin her ip adresini kaydedip havuz oluşturmamız gerekiyordu kısacası anlık onlarca yüzlerce insert işlemi yapıyorduk buna rağmen MYSQL dahi altından kalkıyordu kısacası olay tamamen yazdığınız koddan geçiyor kısacası sadece gelişi güzel CRUD yazıp geçiyorsanız PHP Uzmanıyım diyorsanız böyle sorunlar yaşamanız çok normal…

 5. php hem derlenen hem de yorumlanan dillerden birisidir. Dosya çalıştığı esnada derlenir. yorumlanma özelliğinden dolayı hızlı çalışmakta. C, C++ veya phyton dilleri ile bazı noktalarda kapışamıyor. Çok spesifik işlemlerde bazı döngülerde diğer dillerde daha hızlı yanıt alabiliyorum. Bu özgürlüğü bize sunması çok önemli. Diğer diller de sunuyor bunu ama bu kadar basit ve hızlı sunmuyorlar.
  Kaynağı birhayli daha fazla ama eksikleri apache tarafında veya linux sunuculardaki bazı özellikler ile çözülebiliyor. Çok aşırı destekçisi değilim fakat önce programlamayı öğrenme açısından faydalı bir dil. Kısa işleri hızlıca çözebiliyorsun.

 6. Kendinizi geliştirmeyi asla bırakmayın, bir dili çok iyi bilmenin yanında diğer teknolojiden uzak haberlerden ırak kalmayın. Projelerinizde bildiğiniz en iyi dili veya projenize en uygun dili en efektik şekilde kullanmaya çalışın. Dilleri yarıştırarak zaman kaybetmeyin, demek istiyorsun sanırım Tayfun hocam. Sağ olasın.

 7. php çok esnek bir dil ve webte yapamayacağıız şey yok gibi. peki bu kadar basit bir dil varken neden diğerleri de kullanılıyor. büyük projelerde bu esneklik dezavantaj olabiliyor. bunun için daha tip desteği olan diller o plana çıkıyor. php ye de tip desteği geldi ama isteğe bağlı tabi ki esnekliğini kaybetmemesi için. büyük projelerde ise bu şart gibi bir şey. bunun dışında websocket gibi modern sistemleri phpye entegre etmek zor çünkü php runtimeı normalde sayfası göster herşeyi boşalt mantığına dayanıyor. bu aslında normal stateless web uygulamaları için çok güçlü bir özellik ve tam olarak olması gereken fakat işin içine websocket girince bu mantık işlemiyor. php de bu yeni mimariye uyabilecek bir runtime içermiyor. yani websocket php mantığına ters. bunlar bir kenara sözgelimi dotnet core ile yapıp modern php ile composer, laravel ile yapmayacağımız bir şey yok. bu ikisi arasında bir tercih yapmak gerekirse yine laravel lumen tercih edilebilir. dotnet core dan geri kalır yanı yok hatta bence runtime olarak çok daha oturmuş bir sisteme sahip. performansa girmiyorum tartışmalı olduğu ve çok fazla etmene bağlı olduğu için. düzgün yapılandırma yapılmazsa composer kullanmak bile __autoload mekanizmasından dolayı bile opcode cache tarafında sorun çıkarabilir. bu gibi çok detay etmen var.

 8. Çok eskiden takip ediyorum seni, sitenden birçok yardım almıştım Allah yolunu açık etsin, bizimde yolumuzu aydınlatmak için daha çok çalış lütfen bildiklerin çok değerli bizim gibi genç kardeşlerine 🙂

 9. backend php ile yaz fronted tarafı oluştururken php ile sunucuyu yormak yerine vuejs ile yaz performansını arttır.

  dilleri karıştırmak lazım biraz her daldan bir meyve.

 10. valla hocam ilk aşamada para için öğrenilecekse bu iş öğrenemezsin biraz içinde heves olucak mesela ben para için öğrenmiyorum kendimi geliştirmek için öğreniyorum ve çok zevkli geliyor bana

 11. Sevgili dostum, PHP'de gerçek zamanlı ciddi işler yapılır, şu an yürüttüğüm projede yüksek Hz lerde beklediğimden daha iyi performansla veri transferi yapıyorum. React ve ratchet, node.js'in socket.io'sundan çok çok daha iyiler. Dolayısıyla real time php'nin bir eksiği olamaz.

 12. Kopeginiz cok guzel canim benim…, sayin hocam Python, django veya flask hakkinda ne dusunuyorsunuz, konuyla ilgili gorusunuz degerli olacaktir.

 13. Bir bakıma PHP çok lanet bir dil. O kolaylığa ve kullanışlı yapısına o kadar alışıyorsunuz ki, bir başka dil öğrenmeye kalktığınızda gereksiz şekilde karmaşık geliyor ve uğraşmak istemiyorsunuz. Bazı alternatif teknolojilerin aptalca olduğunu dahi düşündürüyor bence. Reisin de söylediği gibi klavyeden su doldurmamak lazım tabii. 😀

 14. Üstad izleyemedim dedim ama izledim içim elvermedi. PHP candır. Bir çok proje ASPx ile başlayıp sonradan yetersizliklerden PHP ye dönmüştür kaynak derya deniz imkan çok bir çok yapıyı bir biri ile ilişkilendirebiliyor güvenlik konusunda da basit çözümlerle işi çözüyorsun. PHP candır. Güzel video olmuş üstadım başarılarının devamını dilerim.

 15. Tayfun üstadım videonu izleyemedim fakat desteklemek istedim. Çalışmalarının başarılarını dilerim. Üstadım görüşemedik tekrar özür diliyorum. Başarılarının devamını diliyorum.

 16. Usta adamsın, Arkadaşlar Php bence kendi yazılım projemden ekmek yiyeceğim diyen insanların bayrağıdır. Kod yazma becerisini başkaları için kullanan adam için Php zaten yetersiz gelecektir. Çünkü hangi dili öğrenirseniz öğrenin, gelişen teknolojiye yenileceksiniz, sizden iyileri hep olacak. Ben kendi projemi yapmak istiyorum diyen arkadaşlara Php + Angular Js öneriyorum. Muhteşem işler yapabilirsiniz bu ikisiyle.mail onaylı üyelik sistemi videon çok işime yaradı bu arada, Allah razı olsun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *