Jakbym DZISIAJ zaczynał z JAVĄ od zera? Porady i materiały 📖Gdybym dzisiaj zaczynał naukę programowania (z naciskiem na Javę) od zera: jakbym się uczył? Jakie materiały do nauki bym wybrał? Starałem się wybrać ścieżkę oraz materiały, które dają dobry obraz tego „z czym się to wszystko je?„. Można wybrać inne materiały do nauki, zawsze wiele dróg prowadzi do celu, ale jeśli miałbym się dzisiaj uczyć od zera, to mniej więcej taką drogę nauki bym wybrał.

Co powinieneś potrafić, by zacząć pracę jako programista?
Jak wygląda organizacja i dzień pracy programisty?
Jak i skąd się uczyć, by nie marnować czasu?
Uporządkowałem te informacje w mojej książce:
📚 http://www.juniordeveloper.pl/

💻 Wpis na blogu z tego filmu:
http://www.javadevmatt.pl/jak-bym-dzisiaj-zaczynal-z-java/

👊🏼 Partnerem materiału jest kurs Coders Lab z możliwością zwrotu kosztów: https://www.amelco.coderslab.pl

⭐ FB: https://www.facebook.com/javadevmatt/

32 thoughts on “Jakbym DZISIAJ zaczynał z JAVĄ od zera? Porady i materiały 📖

 1. Z mojej perspektywy jak patrzę na juniorów to nie jest ważne, że ktoś zna technologię, tylko ważne czy ta osoba jest myśląca, potrafi spojrzeć na problem z większej perspektywy no i nie ma rozpier%olu na pulpicie (trochę to mówi o chaotyczności pracy).
  a co do wideo
  – jak dla mnie maven > gradle
  – do testów teraz coraz częściej Spock
  – w mojej ocenie wzorce projektowe dopiero pokazały mi siłę OOP, po co w ogóle zabawa w dziedziczenie, obiekty, polimorfizm. Więc po podstawowym wchłonięciu informacji proponuję jednak do nich podejść
  – znajomość wszystkich technologii nie jest potrzebna do tego by zostać zatrudnionym. Grunt to solidna znajomość javy podstawowej, reszta może być tylko wiedza "encyklopedyczna" na początek. Tego jest tak wiele, że po 3 latach programowania nadal mnie zaskakują na rozmowach różnymi pytaniami, a dużo czytam, dowiaduję się. Więc nie należy się przejmować jesli czegos się jeszcze nie umie.
  – polecam rozwiązywanie zadań np. na HackerRank. Coraz czesciej rozmowa to po prostu sprawdzenie umiejętności przez takie zadania chociaż niewiele mają wspólnego z codzienną pracą. Trochę to uczenie sie pod egzamin, ale jednak skuteczne. Pozwala też na zapoznanie się z różnymi technikami, strukturami danych itp
  – co do pisania podczas uczenia to 100% racji. Jeszcze lepiej jak coś napiszesz, a potem spróbujesz wytłumaczyć osobie nietechnicznej – raz uczysz się opisywać skomplikowane rzeczy prostymi słowami, dwa podwójnie zapamiętujesz co zrobiłeś

  a tak to praca programisty choć dobrze płatna, jest bardzo ciężka – wymaga ciągłego rozwoju, zaangażowania. Technologie zmieniają się i rozwijają błyskawicznie. Jak nie nadążasz to jesteś niekonkurencyjny.

 2. Siema, mnie zastanawia dlaczego skoro jest tyle pracy dla programistow i takie duze zarobki cala masa programistow jest jutuberami a nie programistami. tylko pytam bez hejtu sie zastanawiam. chcialbym sie moze przebranzowic ale nie koniecznie skonczyc jako jutuber.

 3. Ja się zastanawiam, czy ja przypadkiem nie wpadam w drugą skrajność. Ciągle coś koduję, nie szukam gotowych rozwiązań tylko piszę własne funkcje a potem się okazuje, że coś nad czym siedziałem 2 dni i się poddałem było do zrobienia w ciągu 15 minut z użyciem jakiegoś gotowca.

 4. Fajny material, co prawda przyszedlem sie douczyc troche javy, przypomniec uaktualnic sobie httpa, ale jako poczatkujacy bym go obejrzal.

 5. Witaj
  Widziałem że w pewnej odpowiedzi napisałes że uczyłeś sie też JS HTML CSS .Moje pytanie, który język latwiejszy na początek przygody backend java czy front end JS wiem ze jeden jest do tego a drugi do innego .Chodzi mi o twoją opinie co bys wybrał.Jak to sie ma pod wzgledem trudności długości nauki porblemów. W coders Lab oferuja kurs intensywnej nauki przez okolo 8 tygodni .Naprawde jestem się w stanie tego nauczyc i znależć przce ?Jesli jest taka możliwość to bardzo proszę o odpowiedż .Pozdrawiam

 6. Problem z nauczaniem się JAVY jest taki że materiały po angielsku są pisane zrozumiale, a polskie to najczęściej bełkot.
  W/g mnie to naukę języka programowania trzeba oddzielić od samego programowania czyli, najpierw naucz się pisać kod pod konkretne schematy blokowe. Tak jak nauka języka obcego to na początku tłumaczenie, a intuicyjne myślenie przyjdzie samo. Potem naucz się tworzyć schematy blokowe, żeby rozwijać ta intuicję. Ci co nauczają to chcą uczyć wszystkiego na raz i tylko zniechęcają. Żeby potem wrócić do programowania to trzeba znowu budować w sobie determinacje i szukać motywacji.

 7. Witam, czy osoba która ma 35 lat, nie ma zielonego pojęcia o programowaniu, nawet ledwo obsługuje Excela i jest humanistą, jest w stanie nauczyć się Javy? Czy raczej wymagana jest jakakolwiek wiedza podstawowa z informatyki? 🙂 Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdr

 8. Jestem obecnie na studiach architektonicznych na trzecim roku .Trochę minąłem się z powołaniem. Od roku hobbistycznie uczę się programować w Javie . Jak myślicie jest szansa na dostanie pracy jako programista z wyższym architektonicznym ? Planuje jeszcze mocno pocisnąć Jave przez najbliższe półtora roku 😀

 9. Tego rodzaju filmy powinny mieć w prawym górnym rogu ekranu (nie tylko w opisie do filmu) non stop wyświetlane logo "Materiał Sponsorowany" (logo mogłoby być oczywiście graficzne) i nazwa sponsora. Tak by było po prostu FAIR. Poza tym autor zupełnie OK. Ma problemy z wysławianiem się jak każdy programista ale merytorycznie nie można nic zarzucić.

 10. Coders Lab odradzam szczerze – mówię z doświadczenia niestety…Koszmarna kasa a w moim przypadku poziom kształcenia jak i organizacji całego kursu – fatalny. Myślę, że to są "owoce" rekrutacji programistów przez programistów. Jak się chce sprawdzić wykładowcę to mu trzeba posadzić na wykład "babkę ze spożywczaka" (Panie ze spożywki wybaczcie) i jak coś skuma -> ok koleś się nadaje. Moim skromnym zdaniem takie osoby jak Autor mogą uczyć bo wiedzą/pamiętają itd. jak to jest zaczynać od całkowitego "zera" nie mając 3 lat 😉 Takim kimś jest Samuraj Programowania o ile się nie mylę, p. Mirosław Zelent (mistrz dydaktyki z kolei 🙂 ). Niestety w IT mało jest ludzi, którzy poza kodowaniem umieją nawiązać kontakt z drugą osobą i co jeszcze trudniejsze czegoś dobrze nauczyć! Co dobre to fakt, że o ile rozumiem pojawia się perspektywa realnego zatrudnienia po kursie w Coders Lab. U nas obiecywali gruszki na wierzbie, a skończyło się na wysłaniu cv do kilku firm i po ptakach… 10k skasować za zajęcia w kulawe zajęcia w źle wyposażonych salach to jedno a realnie wesprzeć na rynku pracy to drugie…Fakt marketing mają najlepszy więc jak się ktoś nasłucha historii o "super pracy w 1 sek po super kursie" to i zapłaci koszmarne 10 albo i więcej tysięcy…Myślę, że na początku CL pewnie fajnie działało – widziałem filmy z targów pracy itp. ale skala jak zawsze w firmach zabija "pierwotnego ducha" niestety…Ja więc CL nie polecam chyba, że jest mowa o konkretnych warunkach związanych z zatrudnieniem "po".
  Pozdrawiam oczywiście również Autrora 🙂 i życzę Wszystkim pięknych, rodzinnych Świąt!!

 11. Witam, chciałbym się uczyć Javy, ale jestem w pozycji kompletnego laika i nie wiem czy dam radę. Studia skończyłem humanistyczne, z matematyką nie miałem doczynienia od 10 lat i nigdy nie była moją mocną stroną, a z tematu liznąłem tylko trochę html i css. Czy jest sens żebym w to brnął?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *